Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Rozlíšenie snímača vs. rozlíšenie objektívu

K1000
K1000 2024-02-17 12:27:19+01
Zdravím,

Niekedy sa v tlači stretávam s vyjadreniami typu "the lens outresolves a 45 Mpx sensor".

Nemám v tom jasno, ako je to s rozlíšením fotografických objektívov? Dá sa vyjadriť v megapixloch, podobne ako u snímačov? Má vôbec zmysel hovoriť o "rozlíšení" objektívov v tomto zmysle?

Dá sa to nejako odmerať? Dá sa to zistiť, alebo aspoň odhadnúť z fotografie?

Aké je ideálne spárovanie objektívu so snímačom, majú mať to isté rozlíšenie? Ako sa prejavuje, keď nemajú?

Pýtam sa čisto len zo zvedavosti, bez žiadneho konkrétneho dôvodu. Mám jeden starý Jupiter 11 (135 f4, možno z konca 60-tych rokov). Zdá sa mi ohromne ostrý a chcel by som vedieť aspoň približne akému rozlíšeniu zodpovedá, ak sa to vôbec dá zistiť.
 
K1000
2024-02-19 16:05:03+01
príspevok od: jozef84
Ja som fotil kvietky s rosou v protisvetle. Prehadzoval som u hodinára prednú šošovku o 180 stupňov, podľa návodov z internetu. Vyzeralo to krásne, asi to na jar oprášim, ale už s FF.
Len fotky sú trochu mäkšie, ale pri týchto záberoch to nie je na závadu. Uvidím, ako to vyjde s FF.
To som zvedavý, daj potom vedieť!
 
matpi
2024-02-19 17:20:12+01
príspevok od: gytheio
Myslim, ze tema je o TK obrazu, mozes sa snazit ako chces aby ta fotografia bola super. Ked mas na tom fotoaparate nekvalitny objektiv, vzdy to bude zle.
Nekvalita objektivu bude - opat - v 99,9% pripadov spocivat v niecom inom ako v jeho "rozliseni."
 
K1000
2024-02-19 18:13:59+01
príspevok od: matpi
Nekvalita objektivu bude - opat - v 99,9% pripadov spocivat v niecom inom ako v jeho "rozliseni."
Zdá sa mi, že v celom tom okolo objektívov je určitá dávka "alchýmie". Skrátka, že nie všetko je merateľné a vyjadriteľné číslami. Nejaké neopísateľná kvalita. Určité "je ne sais quoi", ako hovoria Francúzi.

Napríklad chcel som pevné sklo 24 mm na Nikon. Požičal som si z požičovne Nikkor 24 mm 1,4G a vzal som ho so sebou na jeden výlet. Tie fotky, čo som s ním porobil sú neuveriteľne krásne. Hocijaká banálna fotka hocičoho, ohromne dobre sa na to pozerá. Neviem, čím to je.

Lenže nebol som ochotný minúť 2.200 EUR či koľko to vtedy stál. Kúpil som si Sigma Art. Dobrý objektív za tie peniaze, som s ním spokojný. Iba že nesiaha ani po členky tomu Nikonu G.

Je ne sais quoi, vravím. Neopísateľná kvalita.

Niektoré objektívy majú skrátka "charakter".
 
K1000
2024-02-19 18:32:21+01
Obyčajná banálna fotka s Nikonom 24 1.4G. Neupravované JPEGy.
Sú akoby viac prežiarené svetlom, alebo ako by som to povedal.
Tento objektív má "charakter". Taký by som chcel.

Podobne aj ten Jupiter, o ktorom som sa pýtal. Podľa mňa má "charakter" a je skvelý.
Jeden stojí 2.000 EUR. Druhý stál 70 EUR. Asi to nie je o cene.
 
gytheio
2024-02-19 18:38:17+01
príspevok od: K1000
Obyčajná banálna fotka s Nikonom 24 1.4G. Neupravované JPEGy.
Sú akoby viac prežiarené svetlom, alebo ako by som to povedal.
Tento objektív má "charakter". Taký by som chcel.

Podobne aj ten Jupiter, o ktorom som sa pýtal. Podľa mňa má "charakter" a je skvelý.
Jeden stojí 2.000 EUR. Druhý stál 70 EUR. Asi to nie je o cene.
V drahych objektivoch je sila, ja som tiez mal canon 24 f1,4.. ako sa hovori o taliancine ked ju clovek pocuva - oni nerozpravaju, oni spievaju. To iste sa da povedat aj o 24 f1,4, ten objektiv spieva.
 
K1000
2024-02-19 18:57:53+01
príspevok od: gytheio
V drahych objektivoch je sila, ja som tiez mal canon 24 f1,4.. ako sa hovori o taliancine ked ju clovek pocuva - oni nerozpravaju, oni spievaju. To iste sa da povedat aj o 24 f1,4, ten objektiv spieva.
V drahých určite, ale je možné, že aj v historických, poctivo vyrobených? Ktoré sú dnes veľmi lacné?

Aj keď myslím si, že u tých historických je to tak trochu lotéria, či natrafíš na dobrý kus. Domnievam sa, že vtedy kvalita výrazne kolísala od série (kusu?) k sérii. Plus, čas beží a sú čím ďalej tým v horšom stave.
 
JohnNewton
2024-02-19 18:59:41+01
príspevok od: gytheio
V drahych objektivoch je sila, ja som tiez mal canon 24 f1,4.. ako sa hovori o taliancine ked ju clovek pocuva - oni nerozpravaju, oni spievaju. To iste sa da povedat aj o 24 f1,4, ten objektiv spieva.
Jaj, ale má jazyk svrbí, no zabi ma😁
 
gytheio
2024-02-19 19:04:19+01
príspevok od: JohnNewton
Jaj, ale má jazyk svrbí, no zabi ma😁
Ty si si dal cestne pionierske, ze uz tu nebudes nadavat?
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()