Hore

Samsung NX100

Malé telo, veľké srdce. Aj takto môžeme opísať mirorless fotoaparát Samsung NX100. Ako väčšina prístrojov tohto druhu používa Samsung APS-C CMOS snímač, v tomto prípade s rozlíšením 14,6 megapixelov. Ďalšími hlavnými charakteristikami sú AMOLED displej obsahujúci 614 000 bodov, rozsah ISO 100 – 6400, elektronická uzávierka s maximálnym časom 1/4000, sériové snímanie 3 zábery za sekundu, podpora RAW formátu, či nahrávanie HD videa.

 

 

Dizajn a ergonómia

Na prvý pohľad má fotoaparát čistý, jednoduchý dizajn bez prebytočného množstva prvkov. Pri jeho držaní sa ale pravdepodobne luxusu nedočkáme. V prednej časti sa síce nachádza náznak gripu, no okrem predĺženia priestoru pre ukazovák na spúšti nám veľké uľahčenie v manipulácii neprinesie. Celkovo je komfort držania skôr vecou toho, či nám vyhovuje základný tvar tela.

 

Pokiaľ ide o samotné ovládanie, na vrchnej časti fotoaparátu nájdeme otočný volič režimov, koliesko, spúšť a zapínací/vypínací posuvník. Vzadu sa nachádza okrem displeja aj tlačidlo jeho ovládania, otočný volič so smerovým voličom, tlačidlo uzamknutia expozície, kompenzácie expozície, prehliadacieho módu, funkčné tlačidlo (pre rozšírené nastavenia) a takzvané zelené tlačidlo. To síce na prvý pohľad vyzerá ako keby išlo o prefarbené tlačidlo pre rýchle nahrávanie videa, jeho funkciou je však reset niektorého z nastavení pri stlačení spolu s daným tlačidlom, napríklad kompenzáciou expozície. Taktiež sa používa pre mazanie fotografií. Na ľavej strane je okrem HDMI, USB, napájacieho konektoru a konektoru pre káblovú spúšť aj tlačidlo C, ktoré je možné priradiť k funkciám manuálneho vyváženia bielej, okamžitého prepnutia na režim snímania RAW+JPG a náhľadu hĺbky ostrosti.

 

 

Na objektívoch 20-50mm f/3.5-5.6 a 20mm f/2.8 nájdeme aj iFunction tlačidlo, ktoré nám pomocou ostriaceho prstenca dovoľuje v AF režime meniť expozičné parametre – čas, clonu, ISO a vyváženie bielej. To som ale v praxi takmer nevyužíval, keďže pri komponovaní cez LCD displej je omnoho pohodlnejšie meniť nastavenia zadným kolieskom.

 

 

Menu

Menu fotoaparátu je rozdelené do deviatich časti, čo je pomerne vysoký počet, keďže v jednej z nich nájdeme iba dve položky, iná je zas celá venovaná nastaveniu GPS geoteggingu, ktorý je možné využiť iba s voliteľným príslušenstvom. Potešil ma ale celkový jednoduchý a rýchly prístup takmer k všetkým potrebným nastaveniam počas fotenia samotného. Na zadnej strane fotoaparátu nastavíme kompenzáciu expozície, AF režimy, režim uzávierky, ISO, vyváženie bielej aj expozičné parametre, po stlačení Fn tlačidla sa navyše dostaneme k voľbe rozlíšenia, kvality, možnostiam zaostrovania, obrazovým režimom a podobne.

 

 

Vlastnosti a funkcie

Samsung NX100 nám ponúka okrem klasických expozičných režimov ešte režimy Smart Auto, scénické režimy a režim Lens Priority. Pri nastavení Smart Auto sa fotoaparát sám snaží rozoznať, čo práve fotografujeme a podľa toho vyberie vhodný scénický režim. Priorita objektívu zas využíva schopnosť prístroja rozoznať, aký objektív má nasadený a podľa jeho určenia (ktoré je pri niektorých z nich znázornené ikonkou na tele) nastaví vhodný scénický režim.

 

Ďalšou z funkcií je „automatický rozsah“, ktorý má pomáhať zachovať detaily v svetlých oblastiach fotografie, v praxi sa mi ale nepodarilo priviesť ho k tomu, aby podával výraznejšie viditeľný výkon.

 

Sériové snímanie v RAW kvalite nám umožní získať 3 snímky za sekundu pri kontinuálnom ostrení, pokiaľ ale zvolíme formát JPG, môžeme v burst móde naraz zachytiť až 30 obrázkov v priebehu jednej sekundy bez preostrovania. Medzi režimami merania expozície sú dostupné viacbodové, stredové vyvážené aj bodové meranie.

 

V praxi

Zapnutie fotoaparátu trvá pri povolenom čistení senzoru asi dve a pol sekundy. Je to pomerne dlhý čas a okrem toho sa často stáva, že aj keď sa fotoaparát prepne pri nečinnosti do úsporného režimu, pri prebudení čistenie snímača prebehne opäť. Pokiaľ teda máme túto funkciu zapnutú, prichádzame o akúkoľvek možnosť rýchlej reakcie. Objektív 20-50mm je zasúvací, po vybratí prístroja z brašne teda musíme pamätať na otočenie prstencom ohniska tak, aby sme mohli fotografovať.

 

Všetky parametre sa dajú nastaviť pomerne rýchlo a sú dobre dostupné, čo je občas problém pri nižších modeloch zrkadloviek. Väčšinou kombinujeme vyvolanie menu potrebným tlačidlom a následne výber položky kolieskom.

 

Dodatočnou kvalitou, ktorá je skôr vecou komfortu používania pre niektorých používateľov je zvuk. Ten má fotoaparát veľmi príjemný, nie je v ňom počuť elektronické bzúkanie, ako je to napríklad pri XXXD sérii Canonu. Zelené tlačidlo pre vynulovanie kompenzácie expozície som v praxi asi vôbec nepoužil, pretože je omnoho pohodlnejšie vrátiť nastavenie naspäť kolieskom ako prechytávať prsty držiace fotoaparát. AMOLED displej bol väčšinou dobre čitateľný, aj keď proti priamemu slnku sa ubrániť nedokázal. Grafické prvky sú výrazné, ale samotné fotografie už v ťažkých podmienkach tak dobre nevidíme.

 

Sánky pre blesk sú univerzálne, je teda možné použiť aj jednotku iného výrobcu v manuálnom režime. Tak isto sa dá do sánok vložiť rádiový odpaľovač a tým využiť NX100 aj s diaľkovo riadenými bleskami.

 

Fotoaparát ponúka tiež rôzne vstavané efekty spracovania obrazu – vinetácia, tilt-shift, rybie oko, skica, potlačenie hmly, poltónové body a mäkké zaostrenie. Tie vytvoria ďalšiu kópiu vami vytvorenej fotografie s použitím vybraného efektu.

 

 

Obrazová kvalita

Úroveň detailov je vďaka APS-C snímaču vyššia ako pri prístrojoch s menším snímačom, nevyrovná sa ale zrkadlovkám najväčších značiek, čo môže byť z časti vecou objektívov. Horšie je to ale s výkonom pri vysokom ISO, kde sa šum prejavuje už od ISO 400 a na ISO 800 je porovnateľný s Canon EOS 450D nastavenom na ISO 1600. Obraz je núdzovo ešte použiteľný na ISO 1600, avšak ISO 3200 a umelo rozšírenému ISO 6400 je dobré sa vyhnúť.

 

 

Pri porovnaní JPG (štandardný obrazový štýl) a RAW sa ukázali výrazné rozdiely vo sýtosti farieb (pri vyvolaní cez Lightroom), pričom RAW vychádza kontrastnejšie a farebnejšie, aj keď bez doostrenia mäkšie a svetlé detaily majú trochu viac žiary.

 

 

Zaostrovanie

V priaznivých svetelných podmienkach je ostrenie na svoju triedu pomerne svižné, aj keď samozrejme na šport a akciu sa priveľmi nehodí. Keď sa nemá čoho chytiť alebo svetla už nemá dostatok, často sa mu vôbec zaostriť nepodarí, najmä ak už na daný objekt nedosvieti prisvetľovacia dióda. To isté sa stáva v horších podmienkach alebo pokiaľ použijeme teleobjektív a ten AF diódu zakryje.

 

Kontinuálne ostrenie našu testovaciu električku príliš presne zaostriť nestíhalo, aj keď vďaka širšiemu ohnisku sa fotografia ešte dala použiť. Tento režim je dostupný aj počas natáčania videa, avšak podobne ako pri Nikone D7000, ktorý s touto funkciou prišiel ako prvá zrkadlovka, má autofocus tendenciu preostrovať dopredu a dozadu kým sa chytí na požadovaný objekt.

 

 

Video

V tomto režime veľa nenastavíme. Môžeme si vybrať medzi prioritou clony a programovou automatikou, môžeme nastaviť vyváženie bielej, meranie a zaostrovanie. Pre snímanie videa nenájdeme samostatné tlačidlo, je teda potrebné sa najprv prepnúť do módu videa a následne stlačiť spúšť. Video v rozlíšení 720p (HD), je snímané rýchlosťou 30 snímok za sekundu a teda pôsobí mierne plynulejšie a „presnejšie“ ako klasických 24 fps. Vo videu sa prejavuje nedostatok APS-C snímača pri snímaní videa - naťahovanie obrazu, hlavne pri rýchlych vodorovných pohyboch.

 

Ukážka možností videa:

 

 

 

Objektívy

K Samsungu NX100 sme na testovanie dostali dva objektívy – 20-50mm f/3.5-5.6 a 50-200mm f/4-5.6. Ich obrazová kvalita je veľmi podobná, ostrosť sa smerom k okrajom znižuje, tak isto jechromatická aberácia v rohoch najsilnejšia.

 

 

Prvý z nich (20-50mm) je zasúvací, pre použitie je teda potrebné ho pootočiť zo zasunutého stavu na najnižšie ohnisko. Disponuje aj iFn tlačidlom dovoľujúcim meniť expozičné parametre, avšak táto funkcia by sa mi zdala praktická iba pokiaľ by som prístroj používal s voliteľným elektronickým hľadáčikom. Objektív je veľmi ľahký, má plastový bajonet a nepôsobí príliš pevne. Priemer filtrovej obruby je 40,5 mm, nebude ich teda tak jednoduché nájsť.

 

50-200mm F/4-5.6 má už kovový bajonet a pôsobí mierne pevnejšie, aj keď je konštrukcia plastová. Disponuje navyše stabilizáciou obrazu. Tá mi pri objektíve vysunutom na 200mm dovolila zhotoviť pomerne ostrú snímku pri 1/200 sekundy, na 1/100 už bol ale obraz rozmazaný. Toto je však veľmi individuálne a je možné, že niekto by podobný čas dokázal udržať aj v ruke. Priemer filtra je 52mm a tak zakúpiť filtre pre tento objektív by nemal byť problém.

 

 

Záver

Pokiaľ zoberieme do úvahy, že za cenu tohto prístroja sa ešte predávajú kompaktné fotoaparáty, neostáva nám nič iné ako skonštatovať, že pre mnohých používateľov, ktorí chcú ľahko prenosný prístroj, ale zároveň sú malý kúsok z tejto mobility ochotní obetovať za omnoho vyššiu kvalitu obrazu, bude Samsung NX100 dobrá voľba. Tí, ktorým kreatívne možnosti kompaktného fotoaparátu už nestačia a zároveň so sebou nechcú ťahať veľkú zrkadlovku, alebo tí, ktorí vlastnia zrkadlovku a radi by siahli aj po niečom prenosnejšom bez obrovskej straty kvality nájdu v tomto prístroji taktiež mnoho výhod.

 

Pozitíva

Negatíva

APS-C snímač

Ostrenie v horších podmienkach a videu

Pomer obrazová kvalita/cena

Skoro sa objavujúci šum

Kompaktné rozmery

Ergonómia

Snímanie do RAW

Málo kontrastný a sivý šdandardný JPG

 

Parametre

Rozšírené technické parametre nájdete na stránkach produktu Samsung NX100 http://www.samsung.com/sk/consumer/camcorders-and-camereas/digital-cameras/nx-series/EV-NX100ZBABCZ/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zelovoc
2011-03-30 08:49:07
pri cene 390 eur aj so zakladnym objektivom, je to podla mna paradna nahrada drahsieho kompaktu.

objektiv 30/2.0 za 212 eur....

myslim, ze velmi dobre ceny.
 
MartinH
2011-03-30 10:36:17
mne osobne sa moc nepaci po dizajnovej stranke, vyzera trochu zensky, ale podla mna samsung ide dobrou cestou a chce sa priblizit davom.. ale ako uz bolo povedane, bol by pekny prirastok k zrkadlu, lebo dost nerusivy, teda pokial nema clovek na nom tu 50-200
 
fr0d0
2011-03-30 10:48:46
najnizsia cena so zakladnym objektivom je cca 320 € len skoda tych objektivov :/ nebolo by odveci keby ich bolo viac...
 
zelovoc
2011-03-30 12:10:22
príspevok od: fr0d0
najnizsia cena so zakladnym objektivom je cca 320 € len skoda tych objektivov :/ nebolo by odveci keby ich bolo viac...
bude ich casom dost:

http://photorumors.com/2011/02/21/samsung-makes-five-nx-lenses-official/

to je len na tento rok
 
NefroniK
2011-03-30 12:38:39
Najvacsia nevyhoda vsetkych tychto fotacikov je nutnost pouzit displej pri komponovani, resp. pri comkolvek inom. Preto to nikdy nenahradi zrkadlovky.
 
bonifacko
2011-03-30 18:33:50
príspevok od: NefroniK
Najvacsia nevyhoda vsetkych tychto fotacikov je nutnost pouzit displej pri komponovani, resp. pri comkolvek inom. Preto to nikdy nenahradi zrkadlovky.
Kamoš ma zalusk na sony NEX 3/5. Presne toto som mu argumentoval.
 
NefroniK
2011-03-30 20:06:41
príspevok od: bonifacko
Kamoš ma zalusk na sony NEX 3/5. Presne toto som mu argumentoval.
To je asi to najdolezitejsie co by ma odradilo. Na druhu stranu je to kompakt s vymennymi objektivmi. Neviem preco to nazvali bezzrkadlovka, kedze ani ostatne komapkty nemaju zrkadlo. No asi vychadzali z toho, ze zrkadlovka je nieco, kde sa meni objektiv - ale toto nema zrkadlo
Ale naozaj, do niecoho bez hladacika (okrem vreckoveho kompaktu) by som nesiel, to je nenahradielne. Samozrejme je tu druha situacia, kedy je live view vhodna vec, ale len ako pomocka, nie ako nutnost. To je ako soferovat skutocne auto cez monitor a volat k hre
 
NefroniK
2011-03-30 20:06:50
Pardon, volant
 
bonifacko
2011-03-30 20:44:34
príspevok od: NefroniK
To je asi to najdolezitejsie co by ma odradilo. Na druhu stranu je to kompakt s vymennymi objektivmi. Neviem preco to nazvali bezzrkadlovka, kedze ani ostatne komapkty nemaju zrkadlo. No asi vychadzali z toho, ze zrkadlovka je nieco, kde sa meni objektiv - ale toto nema zrkadlo
Ale naozaj, do niecoho bez hladacika (okrem vreckoveho kompaktu) by som nesiel, to je nenahradielne. Samozrejme je tu druha situacia, kedy je live view vhodna vec, ale len ako pomocka, nie ako nutnost. To je ako soferovat skutocne auto cez monitor a volat k hre
No ja som si na hladačik po roku tak zvykol, že už by som tiež nemenil. I ked je možne, že fotenie na displei sa bude vylepšovať. Na mojom tele dslr to nepoužívam. Iba na video, ale je to na jed.
Ten kamarat teraz velmi vaha, riadne som ho načal.
 
wayne
2011-03-30 22:00:25
príspevok od: NefroniK
Najvacsia nevyhoda vsetkych tychto fotacikov je nutnost pouzit displej pri komponovani, resp. pri comkolvek inom. Preto to nikdy nenahradi zrkadlovky.
Nemusi nahradit, no moze vhodne doplnit tam, kde clovek chce slusnu obrazovu kvalitu ale zrkadlovka vzbudzuje pozornost. takyto maly spunt nie. Vyhodou takychto systemov je kvantum adapterov na rozne bajonety (neviem kolko ich ma uz Samsung, no SONY ma svoj E-mount/Leica adapter a aj E-mount/A-mount).
 
wayne
2011-03-30 22:05:33
príspevok od: bonifacko
No ja som si na hladačik po roku tak zvykol, že už by som tiež nemenil. I ked je možne, že fotenie na displei sa bude vylepšovať. Na mojom tele dslr to nepoužívam. Iba na video, ale je to na jed.
Ten kamarat teraz velmi vaha, riadne som ho načal.
ten kamarat by mal ist do obchodu za slnecneho dna, pozicat si fotak a vyjst s nim na ulicu na slnko, hoci v doprovode predavaca, nech sa presvedci sam, ci mu to bude prekazat, alebo s tym dokaze zit. to co vyhovuje tebe, nemusi jemu a naopak, najlepsie je ludi nechat sa rozhodnut samych...

a skor ako NEX, pokial by som nemal uz primarny system a chce SONY, by som riesil A33/A55. A-mount ma teraz niekolko low-end lacnych objektivov (28/2.8, 30/2.8 1:1 macro, 35/1.8, 50/1.8, 85/2.8), ani jeden z nich nepresiahne strop 250 eur, okrem mozno 85/2.8....
 
NefroniK
2011-03-30 22:31:16
príspevok od: wayne
Nemusi nahradit, no moze vhodne doplnit tam, kde clovek chce slusnu obrazovu kvalitu ale zrkadlovka vzbudzuje pozornost. takyto maly spunt nie. Vyhodou takychto systemov je kvantum adapterov na rozne bajonety (neviem kolko ich ma uz Samsung, no SONY ma svoj E-mount/Leica adapter a aj E-mount/A-mount).
Ano na taketo ucely urcite, je to pre mna ako som uz napisal lepsi kompakt. Ani neviem preco som to napisal s tym nahradenim.
 
javelin
2011-03-31 06:28:27
príspevok od: NefroniK
Najvacsia nevyhoda vsetkych tychto fotacikov je nutnost pouzit displej pri komponovani, resp. pri comkolvek inom. Preto to nikdy nenahradi zrkadlovky.
Rampa na Bajkonúre je blbosť ...display na fotoaparáte , pokial je Amoled a hlavne výklopný je obrovskou výhodou pre kompozíciu.....Toto si trúfam tvrdiť po tridsaťročnej skúsenosti s hladáčikmi na ix prístrojoch....jedine prečo mi hladáčik na tomto konkrétnom prístroji chýba je nostalgia a retrománia ,ktorou trpím....a mám rad preťaženáé oko.....
PS: Prečo asi profesionál filmár nečumí do hladáčika a le radšej do čo najväčšieho monitora ...?
 
pista58
2011-04-03 13:47:52
ahojte, dve novacikovske otazly:
ako hodnotite parametre a vykon tohto samsungu v porovnani s NEX-3, popripade inym zastupcom tejto triedy bez zrkadla s vymenitelnym objektivom?
druha - je ten fisheye mod "pouzitelny" kompromis?
vdaka
 
Ľuboš Krahulec
2011-07-06 18:27:00
čiže keď sú sánky na blesk univerzálne dá sa tam dať aj blesk inej značky ako napr : canon ?
 
Marcel Rebro
2011-07-06 20:50:04
príspevok od: Ľuboš Krahulec
čiže keď sú sánky na blesk univerzálne dá sa tam dať aj blesk inej značky ako napr : canon ?
dat sa tam dat asi da (dobry jazyckolam ale :
- asi bude aj opalovat ... v manualnom rezime
- s vlekou pravdepodobnostou ti nepojde TTL
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované