Hore

41 najdôležitejších fotografií v histórii fotografie, ktoré signalizujú novú éru

Ste pripravení na cestu časom, ktorá vás zavedie späť do raných dní fotografie, keď zachytenie momentu na film nebolo ničím menším ako mágia a obyčajní ľudia sa stále museli spoliehať na maľby a kresby, aby zobrazili svet okolo seba? Pripútajte sa, pretože sme pre vás pripravili divokú jazdu históriou fotografie!

Pozrite si sériu fotografií, ktoré nie sú len obrázkami, ale skutočnými míľnikmi vo vývoji fotografie. Od najstarších dagerotypií, až po najnovšie digitálne majstrovské diela sa fotografia vyvíjala a rástla spôsobmi, ktoré si priekopníci tohto média určite nikdy nedokázali predstaviť.

Iste, nie sú vizuálne ničím výnimočné v porovnaní s modernými štandardmi. Väčšina z nich sú fotografie z roku 1800 , takže kvalita je často sotva slušná a objekty jednoduché. Ale kto potrebuje šialené vysoké rozlíšenie, keď viete, že tvoríte históriu? Uvidíte najstaršiu fotografiu , aká bola kedy urobená, prvú fotografiu upravenú vo photoshope , prvé digitálne zobrazenie prezidenta, prvé zatmenie Slnka na filme a dokonca aj prvú webovú kameru!

Či ste nadšenec fotografie, znalec histórie alebo len niekto, kto oceňuje učenie sa novým veciam, aby ste si napumpovali mozog skvelými kúskami vedomostí, toto je zoznam, ktorý si nenechajte ujsť. Vo fotografii je veľa prvenstiev, takže sa bez ďalších okolkov ponorme do tejto zbierky autentických fotografických míľnikov!

Najstarsia osoba, ktorá sa dala ako prvá vyfotografovať

Hannah Stilley Gorby, narodená v roku 1746, má titul najskoršie narodenej osoby, aká bola kedy zachytená na fotografii. Aby sme to uviedli na pravú mieru, narodila sa desaťročie pred Mozartom a 23 rokov pred Napoleonom Bonapartom, pričom obaja nežili dosť dlho na to, aby zažili vynález fotografie. V "zrelom veku" 94 rokov však Gorby v roku 1840 pózoval na portrét vytvorený pomocou tejto novej technológie.

Prvá selfie (1839)

Úplne prvá portrétna fotografia bola vlastne selfie! V roku 1839 mal Robert Cornelius, fotograf z Philadelphie, trpezlivosť a odhodlanie sedieť na mieste 15 minút, čo je čas potrebný na dagerotypiu. Výsledkom bola prvá jasná fotografia osoby, prvý portrét a vôbec prvá selfie, všetko naraz.

Prvá fotografia vôbec (1826)

Prvú fotografiu v histórii urobil Joseph Nicéphore Niépcemm, na ktorej zachytil  malebný výhľado z jeho okna v Saône-et-Loire, Bourgogne, Francúzsko. Zachytenie tejto významnej snímky trvalo osem hodín.

Dlho sa diskutovalo o tom, či je fotografia umením alebo priemyslom, pretože ľudia sa nevedeli zhodnúť na tom, či „jej jediným účelom bolo poskytnúť nám fakty a presný obraz veta, alebo či by mala mať miesto v umení."

Dokonca ani dnes nie každý vie, že pred prvou fotografiou upravenou vo photoshope v roku 1987 ľudia s fotografiami stále tak či onak manipulovali, “ The First Photoshopped Photograph (1987) nám pripomína dlhú históriu fotografickej manipulácie v tmavej komore, ako aj divadelne inscenovaných fotografií v devätnástom storočí. História fotografie tak vzbudzuje v divákovi tiež pochybnosti a skepticizmus – že vidieť neznamená hneď aj uveriť, či už ide o analógovú alebo digitálnu fotografiu.“

Prvá fotografia z negatívu (1835)

V roku 1835 Henry Fox Talbot vylepšil Niépceov koncept vytvorením praktickejšej metódy. Ako prvý urobil fotografiu s negatívom, čo mu umožnilo vytvoriť viacero kópií namiesto jedného slabého obrazu na kov.

Prvá fotografia mesta a ľudí (1838)

Louis Daguerre sa zapísal do histórie zachytením prvej fotografie s ľudskou bytosťou. Fotografia zobrazuje pouličnú scénu v Paríži, ale ak sa bližšie pozriete na ľavý dolný roh, uvidíte dvoch ľudí – jeden leští topánky druhému. Keďže počas dlhého expozičného času stáli na mieste, bolo možné ich zachytiť, zatiaľ čo zvyšok rušnej ulice už nie.

Prvý prezidentský portrét (1843)

John Quincy Adams bol prvým americkým prezidentom, ktorého fotografoval Philip Haas vo Washingtone, DC

Prvá fotografia urobená fotoaparátom v telefóne (1997)

V Santa Cruz v Kalifornii sa technický priekopník Phillipe Kahn zapísal do histórie tým, že ako prvý urobil fotografiu a zdieľal ju svojím mobilným telefónom. Dômyselne skombinoval digitálny fotoaparát s telefónom a vytvoril tak primitívny fotomobil. Potom ho použil na posielanie fotografií svojej dcérky v reálnom čase blízkym.

Prvý portrét ženy (1839 alebo 1840)

John Draper sa zapísal do histórie tým, že zachytil vôbec prvý portrét, ktorý nebol selfie. Osoba, ktorá je tu zobrazená, je jeho sestra Dorothy, vďaka čomu ide o prvý portrét ženy v histórii fotografie.

Prvá letecká fotografia (1860)

V roku 1860, dávno predtým, ako boli vznikli drony, bola prvá letecká fotografia urobená z teplovzdušného balóna. Zobrazuje mesto Boston z vtáčej perspektívy vo výške 2000 stôp. Umelec za objektívom, James Wallace Black, ho pomenoval „Boston, ako to vidí orol a divoká hus“.

Prvá fotografia vôbec – vylepšená (1826)

Vylepšenú verziu Niépceho fotografie zrealizoval v roku 1952 Helmut Gersheim, vďaka ktorému boli slabé tiene jasnejšie a tvary boli ľahšie rozoznateľné.

Prvý podvodný portrét (1899)

V roku 1899 sa Louis Boutan, francúzsky biológ a fotograf, zapísal do histórie tým, že zachytil prvý podvodný portrét. Jeho statočný subjekt Emil Racovitza musel pózovať a nehybne vydržať 30 minút vo vodách Banyuls-Sur-Mer vo Francúzsku.

Prvá plnofarebná fotografia krajiny (1877)

Po Maxwellovi a Suttonovi ubehlo 16 rokov, kým vznikla plnofarebná fotografia krajiny. Louis Ducos du Hauron úspešne zachytil ​​tento obraz Agen vo Francúzsku.

Prvá fotografia pijúcich ľudí (1844)

David Octavius ​​Hill a Robert Adamson založili prvé škótske fotografické štúdio a získali slávu vďaka fotografovaniu každodenného života. Tento záber, urobený v Edinburghu, je prvým, ktorý zobrazuje skupinku mužov, ktorí si spoločne vychutnávajú drink.

Prvá spravodajská fotografia (1848)

Prvá fotografia, ktorá bola kedy použitá na ilustráciu správy. Nikto nevie, kto je autorom, ale zobrazuje ulicu Rue Saint-Maur-Popincourt v Paríži krátko po bitke medzi vládnymi silami a demonštrujúcimi robotníkmi, ktorá si vyžiadala tisíce mŕtvych.

Prvá fotografia slnka (1845)

2. apríla 1845 francúzski vedci Louis Fizeau a Leon Foucault urobili vôbec prvý obrázok slnka pomocou procesu dagerotypie. Zachytenie tohto historického momentu trvalo iba 1/60 sekundy a ak sa pozriete bližšie, môžete vidieť aj slnečné škvrny.

Prvá fotografia čiernej diery (2019)

V apríli 2019 sa začala písať história, keď svet zazrel prvú fotografiu čiernej diery. Tento monumentálny úspech je výsledkom tímového úsilia viac ako 200 medzinárodných astronómov, ktorí roky neúnavne pracovali. Použili celý rad výkonných ďalekohľadov a superpočítačov po celom svete, aby spracovali petabajty údajov a vytvorili úžasný obraz.

Prvá fotografia na Instagrame (2010)

Prvým záberom, ktorý bol kedy zdieľaný na Instagrame, je pes v stánku s mexickými tacos, ktorého zachytil Kevin Systrom. Systrom žartom povedal: „Keby som vedel, že by to bola prvá fotografia zverejnená na Instagrame, snažil by som sa trochu viac.“

Prvá plnofarebná fotografia (1861)

Autorom prvej farebnej fotografie je matematik a fyzik James Clerk Maxwell. Fotografiu, ktorá zobrazuje trojfarebnú stuhu, odhalil Maxwell počas prednášky v roku 1861 a považuje sa za prvú trvácnu farebnú fotografiu. 

Prvá fotografia pohybu (1878)













Eadweard Muybridge bol priekopníkom v umení zachytiť pohyb na fotografiách pomocou sady kamier, ktoré sa spúšťali jedna po druhej. Tieto fotografie po jednotlivých snímkach nasnímané v Palo Alto v Kalifornii boli nevyhnutné pre pokrok v technológii pohyblivého obrazu.

Prvá fotografia tornáda (1884)

Jedna z najstarších fotografií tornáda bola urobená 22 míľ juhozápadne od Howardu v Južnej Dakote.

Prvá fotografia, ktorá bola urobená z vesmíru (1946)

24. októbra 1946 odštartovala raketa V-2 #13 a zapísala sa do histórie zachytením prvej fotografie z vesmíru. Obrázok ukazuje našu planétu čiernobielo z výšky 65 míľ. Operátori použili 35 mm filmovú kameru, ktorá zachytila ​​snímku každých 1,5 sekundy, kým raketa stúpala do výšky.

Prvá fotografia Zeme z Mesiaca (1966)

23. augusta 1966 urobila vesmírna kamera na lunárnom orbite snímku našej planéty Zem pri pohybe v blízkosti Mesiaca. Snímka bola potom odoslaná na Zem a prijatá v Robledo De Chervil v Španielsku.

Prvá fotografia vo vnútri slnečnej koróny (2018)

V novembri 2018 bola Parker Solar Probe NASA na ceste cez slnečnú atmosféru a urobila doteraz nevidenú fotografiu z koróny. Fotografia bola urobená zo vzdialenosti 16,9 milióna míľ od Slnka a ukazuje ako hviezda vyvrhuje solárny materiál.

Prvá fotografia blesku (1882)

Zachytenie blesku na kameru je vzrušujúce  a prvým človekom, ktorý to urobil, bol William Jennings v roku 1882. Svojimi fotografiami dokázal, že blesk je oveľa zložitejší, než si ľudia pôvodne mysleli – stačí sa pozrieť, ako sa rozvetvuje!

Prvá digitálna fotografia prezidenta (2009)

V roku 2009 sa začala písať história, keď bol na fotografovanie prezidenta Spojených štátov amerických prvýkrát použitý digitálny fotoaparát. Za fotoaparátom nebol nikto iný ako vtedajší oficiálny fotograf Bieleho domu Pete Souza, ktorý zachytil portrét Baracka Obamu. Pomocou Canon 5D Mark II a bez blesku priniesol Souza pokrok vo fotografii do Bieleho domu.

Prvá webová kamera na svete

Kanvica na kávu Trojan Room bola objektom prvej webovej kamery na svete. Nachádza sa v počítačovom laboratóriu Cambridgeskej univerzity a neustále ho snímala kamera a prenášala sa na všetky stolné počítače, aby si ľudia mohli ľahko skontrolovať, či tam zostala káva, bez toho, aby museli absolvovať cestu až do miestnosti.

Najstaršia známa fotografia Lincolna (1846 alebo 1847)

Táto fotografia zachytáva Abrahama Lincolna krátko po zvolení za kongresmana. Fotografa Nicholasa H. Shepherda identifikoval Gibson W. Harris, študent práva, ktorý pracoval v Lincolnovej kancelárii, keď bola fotografia urobená. Nikto netušil, že len o pár rokov neskôr, v roku 1861, sa Lincoln stane 16. prezidentom Spojených štátov a prevedie krajinu cez občiansku vojnu.

Prvá podrobná fotografia Mesiaca (1840)

Draper urobil prvú jasnú snímku Mesiaca počas svojho pobytu v New Yorku.


Prvá fotografia smrteľného leteckého nešťastia (1908)

Táto fotografia z roku 1908 ukazuje smutný pád letca Thomasa Selfridgea. V lietadle bol aj Orville Wright, no haváriu prežil. Lietadlo bolo novým prototypom asociácie Aerial Experiment Association, ktorá bola súčasťou americkej armády.

Prvá digitálna fotografia

Prvá digitálna fotografia bola urobená v roku 1957, teda dosť dlho predtým, ako inžinieri Kodaku vytvorili prvý digitálny fotoaparát. Snímka je digitálnou verziou snímky pôvodne nasnímanej na film a zobrazuje syna Russella Kirscha. Mal rozlíšenie 176 x 176, čo z neho robí dokonalý štvorec pre akýkoľvek profil na Instagrame.

Najstaršia fotografia živého zvieraťa (1842)

Táto čiernobiela fotografia zobrazuje zviera leňošiace vedľa koča na trhu s dobytkom v Ríme. Nasnímal ho francúzsky fotograf Joseph-Philibert Girault de Prangey počas svojej cesty po Stredozemnom mori, niekde medzi aprílom a júlom 1842. Jeho práca zahŕňa aj mnoho fotografií z Grécka, Turecka a Blízkeho východu.

Najstaršia fotografia kráľovnej Viktórie (1844)

Predtým považovaná za kópiu kalotypie od Henryho Collena, v skutočnosti sa ukázalo, že je to dagerotypia. Je označovaná za najstaršiu fotografiu kráľovnej a princeznej.

Prvá fotografia z Marsu (1976)

Viking 1 zachytil prvú fotografiu Marsu krátko po pristátí na Červenej planéte. Snímka bola urobená 20. júla 1976 a bola súčasťou misie NASA bližšie sa pozrieť na povrch Marsu a získať cenné informácie o tejto záhadnej planéte.

Prvá farebná podvodná fotografia (1926)

V roku 1926 Charles Martin, fotograf pre National Geographic, a botanik William Longley cestovali na Florida Keys, aby zachytili vôbec prvú farebnú fotografiu pod vodou. Záber predstavoval rybu Lachnolaimus maximus a bol možný vďaka ochrane ich fotoaparátov špeciálnym vodotesnym krytom a pomocou horčíkového blesku.

Prvá fotografia kvantového zapletenia (2019)

V roku 2019 výskumníci predstavili prvú fotografiu kvantového zapletenia.

Prvá fotografia upravená Photoshopom (1987)

John Knoll z Lucasfilm's Industrial Light & Magic sa zapísal do histórie tým, že ako prvý upravil fotografiu pomocou Photoshopu. Zdigitalizoval krásnu fotku svojej manželky Jennifer, nafotil ju v tropickom raji Bora Bora a použil ju ako ukážku pre softvér na úpravu fotografi, ktorý všetci poznáme.


Prvá fotografia zatmenia Slnka (1851)

Počas slnečného dňa v roku 1851 urobil Johann Julius Berkowski prvú fotografiu zatmenia Slnka. Použil proces dagerotypie s 84-sekundovou expozíciou na Kráľovskom observatóriu v Königsbergu v Prusku.

Prvá fotografia mesta New York (1848)

Najstaršia známa fotografia mesta New York, zachytená v roku 1848. Táto dagerotypia, ktorá v roku 2009 sa predala na aukcii Sotheby's za neuveriteľných 62 500 dolárov.

Prvá 3D portrétová fotografia amerického prezidenta (2014)

Skupina technologických expertov zo Smithsonian a USC Institute for Creative Technologies spojila svoje sily, aby vytvorili prvý 3D portrét prezidenta, pričom ako námet použili Baracka Obamu. Na zachytenie záberu použili 50 špeciálnych svetiel, 8 športových kamier a 6 širokouhlých kamier. Obrázok bol následne vytlačený v 3D, čo môžete vidieť v Smithsonian.

Prvá fotografia vypustenia na Cape Canaveral (1950)

V júli 1950 zachytili fotografi NASA vôbec prvú snímku štartu z Mysu Canaveral. Raketa s názvom „Bumper 2“ bola dvojdielnym strojom zloženým z rakety V-2 a rakety WAC Corporal. Na fotografii sú aj ďalší fotografi zoradení a pripravení nasnímať svoje vlastné zábery vzrušujúcej udalosti.

Skutočná prvá fotografia na Instagrame (2010)

Prebehli debaty o tom, ktorá snímka by sa dala považovať za skutočne prvý príspevok na Instagrame. Túto mnohí považujú za skutočného víťaza. 16. júla 2010 spoluzakladateľ Instagramu Mike Krieger odfotil prístav South Beach a zdieľal ho v aplikácii s názvom Codename. O tri mesiace zmenil Codename svoj názov a stal sa obľúbeným Instagramom, ktorý dnes všetci poznáme a používame.



Zdroj: boredpanda

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2023-02-17 10:24:18
fpoho clanocek
 
blahoslav J B Art
2023-02-17 11:10:32
42. milnikom vo fotografii je povestna fotografia jazdca na koni s hodinkam, ktora navzdy zmenila pohlad na progresivnu fotografiu od gycovitych fotiek s rozmazanym pozadim, ci saturovanych krajiniek
 
gytheio
2023-02-17 11:31:21
príspevok od: blahoslav J B Art
42. milnikom vo fotografii je povestna fotografia jazdca na koni s hodinkam, ktora navzdy zmenila pohlad na progresivnu fotografiu od gycovitych fotiek s rozmazanym pozadim, ci saturovanych krajiniek
ukazujes svoj infantilny charakter
 
arpi
2023-02-17 11:34:21
príspevok od: blahoslav J B Art
42. milnikom vo fotografii je povestna fotografia jazdca na koni s hodinkam, ktora navzdy zmenila pohlad na progresivnu fotografiu od gycovitych fotiek s rozmazanym pozadim, ci saturovanych krajiniek
Zabudol si "Selfie majstra svetla na plechu"
 
tyto
2023-02-17 11:57:14
príspevok od: fatality
fpoho clanocek
taky dajak narychlo zbuchany...
keby to aspon chronologicky bolo usporiadane...
 
Porubo
2023-02-17 12:59:59
Neviem naco sa tam pcha Obama a hned dva krat, no dobre to druhe bolo 3D. (Mohli dat radsej papeza, ten ma aspon cool klobuk.) Radsej miesto dakych politrukov, bych dal napriklad fotografiu Zeme zo sondy. Ta ma omnoho vacsi vyznam a ukazuje nam nase miesto vo svete (vratane roznych "mocnych" politrukov, o ktorych sa vravi aki su doleziti pre "cely svet"):
https://solarsystem.nasa.gov/resources/536/voyager-1s-pale-blue-dot/
 
seifi
2023-02-17 20:04:50
dobrý článok, ako bolo spomenuté
mňa oslovil prvý portrét pod vodou - dokonca vedia podľa neho identifikovať osobu;
u prvého portrétu ženy dobre že nenapísali, že pred tým bolo 215 portrétov mužov, ako nepriamy dôkaz, kto je pánom tvorstva ... ;
u prvej fotografii v tomto článku, čo je tiež portrét ženy, pre istotu napísali, že sa jedna o osobu; napísať, že je to žena ... kalamita na svete
 
marianr
2023-02-18 20:56:47
Toto mi PROSÍÍÍM nerobte, skoro som zomrel od smiechu. Vážený gúgle prekladač, ide o quantum entanglement, kvantové PREVIAZANIE !!!

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kvantov%C3%A9_previazanie

Úplne šialený jav.
 
michal_b
2023-03-02 16:57:53
Ja s Obamom nemám žiaden problém, ale s tvrdením že bol fotený bez blesku už hej, kedže má jasný odraz softboxu v očiach
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia